Aşı Takvimi

Hayvanlarımızı hastalıklara karşı korumanın en etkili yollarından biriside aşılamadır. Köpeklerimizi aşılama ile her hastalığa karşı koruyamayız. Aşıların köpeklerimizi sadece enfeksiyöz hastalıklara karşı koruduğu unutulmamalıdır. Oysa köpeklerimiz sadece mikroorganizmalarla karşı karşıya değildir. İç ve dış parazitlerde köpeklerimizin önemli problemlerindendir ve bunlarla mücadelede rutin antiparaziter uygulamaları etkili olmaktadır. Öte yandan köpeklerimizi yanlış beslenme sonrası da önemli hastalıklar beklemektedir.

Peki Neden Aşı Yaptırmalıyız?
Canlılar hastalık etkeniyle ilk kez karşılaşacak olursa o etkene karşı bağışık olmadıkları için bağışıklık sistemleri yeterli gelmemektedir ve adeta hiç tanınmayan bir düşmana yenilme gibi canlı hastalanmaktadır. Bundan dolayıdır ki enfeksiyon yapabilme kabiliyeti (enfektivite) elinden alınmış mikroorganizmalar canlıya verilerek canlının o etkenle tanışması sağlanmakta ve ikinci bir karşılaşmada canlının koruma stratejilerini geliştirmiş bir şekilde etkenle en kısa sürede başa çıkması söz konusu olmaktadır.

Köpeğin Ne Zmana Aşı Olmalı (Aşı Programı)

Köpeğinizin aşı programı için veteriner hekiminize başvurmalısınız, fakat aşağıdaki bilgileri bilmenizde fayda var.

Köpeğinizi veteriner hekime aşılanması için götürdüğünüzde veteriner hekiminiz köpeğinizi muayene edecek, vücut ısısına bakacak ve size bir takım sorular soracaktır. Eğer köpeğiniz bir enfeksiyon geçiriyorsa aşı yapılması sakıncalı olmaktadır. Bu durumda öncelikle mevcut hastalığının teşhis edilip tedavisinin yapılması gerekmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere hasta hayvanınıza aşı yapılmaz. Aşılama öncesi antiparaziter uygulamanın önemi burada yatmaktadır. Henüz aşılanmamış köpekleriniz hastalıklara karşı çok duyarlı olmaktadır. Aşılanmamış veya aşılansa da henüz yeterli bağışıklığa erişmemiş hayvanlarınızın (3 aylığa kadar olan hayvanlarınız) başka hayvanlarla temas etmesine izin vermeyin. Park ve yollar da bu hayvanlar için tehlikeli bölgelerdir. Bu tip yerlerde hayvanlarınızın bulunması hastalanmasına yol açabilir dikkatli olun.

Aşı, Köpeğimi Hangi Hastalıklara Karşı Koruyacak?
Köpeğiniz bu aşı programı sayesinde aşağıda yazılı hastalıklara karşı korunacaktır.

  1. Kuduz Hastalığı(Rabies)
  2. Corona virüs enfeksiyonu
  3. Kanlı ishal (Parvoviral Enfeksiyon)
  4. Köpek Gençlik Hastalığı(Distemper)
  5. Leptospira Enfeksiyonu (kan işeme ve sarılık hastalığı)
  6. Köpeklerin karaciğer enfeksiyonu(Adenovirus tip-1 / Hepatit)
  7. Köpeklerin üst solunum yolu enfeksiyonu (Adenovirus tip-2)
  8. Viral pnömoni (Parainfluenza enfeksiyonu)

 

Hastalıklar Aşının Tipi 1.Aşılama 2.Aşılama 3.Aşılama 4.Aşılama Tekrarlar
Parvovirüs MLV/İnaktif 5-7 8-11 12-15 16-18 12
Coronavirüs (*) İnaktif 6-8 10-12 12-14 6
Distemper MLV 5-7 8-11 12-15 12
Hepatitis MLV/İnaktif 5-7 8-11 12-15 12
Parainfluenza MLV 6-8 10-12 14-16 12
Leptospirosis İnaktif 9-12 12-46 12
Bordetellosis İnaktif/Canlı 6-8 10-12 14-16 6-12
Kuduz Ölü 12-16 12

(*) Coronavirüs aşısı Distemper ile birlikte yapılmamalıdır.

Bu hastalıkların bir kısmı aynı aşı içerisinde yer alabilir. Bu nedenle aşılar ikili karma, beşli karma gibi isimlerle anılır. Dikkat etmeniz gereken aşı etiketi içerisinde yazan hastalıkları kontrol etmenizdir.